The GOLD Awards

  • talkSPORT – recognising 20 years of broadcasting and their commitment to diversity and representation in sport in the last year
  • Jazz FM – recognising 30 years of broadcasting and their contribution to the genre of Jazz music
  • Tay FM – recognising 40 years of broadcasting and their contribution to the community of Tayside and Fife.

 

Best New Presenter, supported by Big Red Talent

  • GOLD – Raj & Pilar, on BBC Radio 1’s The Reality Tea, by Fresh Air Productions
  • SILVER – Jacob Hawley, on Jacob Hawley: On Drugs, BBC Sounds
  • BRONZE – Tyler West, on Kiss FM
  • Nominated – Anushka Asthana, on Today in Focus, by The Guardian
  • Nominated – Kenny Allstar, on BBC Radio 1Xtra, by Somethin’ Else
  • Nominated – Simon Jordan, on talkSPORT

 

Best New Show, supported by mGage

  • GOLD – Radio 1 Breakfast with Greg James, BBC Radio 1
  • SILVER – The Next Episode, BBC News
  • BRONZE – Politix & Chill, BBC Sussex
  • Nominated – The Hang with Gregory Porter, Cup and Nuzzle
  • Nominated – Through the Decades, Absolute Radio
  • Nominated – Today in Focus, The Guardian

 

Best News Coverage, supported by sip.audio

  • GOLD – Myles Bonnar – A-Game Exposé, BBC The Social and BBC News Scotland
  • SILVER – Cops on the Front Line, BBC Radio Manchester
  • BRONZE – Anatomy of a Stabbing, PM on BBC Radio 4
  • Nominated – The JACK News Team, Jackfm Oxfordshire
  • Nominated – Today in Focus, The Guardian
  • Nominated – Valley of Tears, Q Radio

 

Best Speech Breakfast Show, supported by Broadcast Bionics

  • GOLD – Toby Foster at Breakfast, BBC Radio Sheffield
  • SILVER – Annabel Amos at Breakfast, BBC Radio Northampton
  • BRONZE – 5 Live Breakfast, BBC Radio 5 live
  • Nominated – Alan Brazil Sports Breakfast, talkSPORT
  • Nominated – Good Morning Ulster, BBC Radio Ulster
  • Nominated – Julia Hartley-Brewer Breakfast Show, talkRADIO

 

Best Speech Presenter

  • GOLD – Emma Barnett, on BBC Radio 5 live
  • SILVER – Mike Sweeney, on BBC Radio Manchester
  • BRONZE – Frank Skinner, on Absolute Radio
  • Nominated – Iain Lee, on talkRADIO
  • Nominated – Mark Patterson, on BBC Radio Foyle
  • Nominated – Matthew Wright, on talkRADIO

 

Best Sports Show

  • GOLD – Super G: How Geraint won the Yellow Jersey, BBC Radio Wales
  • SILVER – That Peter Crouch Podcast, BBC Radio 5 live
  • BRONZE – Tailenders, TBI Media for BBC Radio 5 live
  • Nominated – Alan Brazil Sports Breakfast, talkSPORT
  • Nominated – Drive with Adrian Durham and Darren Gough, talkSPORT
  • Nominated – The Jim White Show, talkSPORT

 

Best Coverage of an Event, supported by RadioToday

  • GOLD – Mental Health Awareness Week, Absolute Radio
  • SILVER – Cricket World Cup Final, BBC Radio 5 live
  • BRONZE – Great North Run, Metro Radio
  • Nominated – Bloody Sunday: The Decisions Live, BBC Radio Foyle
  • Nominated – England Cricket Winter Tours, talkSPORT
  • Nominated – The Duke, The Duchess and the Royal Dolls, BBC Sussex

 

Funniest Show

  • GOLD – Elis James and John Robins, Audio Always for BBC Radio 5 live
  • SILVER – James Veitch’s Contractual Obligation, BBC Radio 4
  • BRONZE – Shagged Married Annoyed, Avalon Television Ltd
  • Nominated – Kurupt FM, Audible
  • Nominated – ReincarNathan, Talkback for BBC Radio 4
  • Nominated – The Dave Berry Breakfast Show, Absolute Radio

 

Best Music Breakfast Show, supported by Carver PR

  • GOLD – The 1Xtra Breakfast Show with Dotty, BBC Radio 1Xtra
  • SILVER – Radio 1 Breakfast with Greg James, BBC Radio 1
  • BRONZE – The Dave Berry Breakfast Show, Absolute Radio
  • Nominated – Big John @ Breakfast, Hallam FM
  • Nominated – KISS Breakfast with Tom & Daisy, Kiss FM
  • Nominated – The Zoe Ball Breakfast Show, BBC Radio 2

 

Best Music Presenter, supported by PPL and PRS for Music

  • GOLD – Mistajam, on BBC Radio 1Xtra
  • SILVER – Abbie McCarthy, on BBC Music Introducing
  • BRONZE – Edith Bowman, on Soundtracking a podcast by Ebow Productions
  • Nominated – Kate Molleson, on BBC Radio 3
  • Nominated – Olivia Jones, on Total Access
  • Nominated – Nigel Williams, on Jazz FM

 

Best Specialist Music Show, supported by Big Star Business Management

  • GOLD – This Classical Life, BBC Radio 3
  • SILVER – Absolute Radio Stories, Absolute Radio
  • BRONZE – Gilles Peterson, Somethin Else for BBC Radio 6 Music
  • Nominated – Bobby Friction, BBC Asian Network
  • Nominated – Soundtracking with Edith Bowman, a podcast by Ebow Productions
  • Nominated – The Ty Bentli Show, Country Hits Radio

 

Best Factual – Single Programme, supported by Times Radio

  • GOLD – Kane Walker: Life and Death On The Streets, BBC WM
  • SILVER – Being Gerry Adams, Juniper for BBC Radio 4
  • BRONZE – A Sense of Quietness, Falling Tree Productions for BBC Radio 4
  • Nominated – Little Volcanoes, White Stiletto Productions for BBC Radio 4
  • Nominated – The Gig That Changed The World, Absolute Radio
  • Nominated – The Listening Room, Prison Radio Association

 

Best Factual – Series, supported by The Audio Content Fund

  • GOLD – Ladder to Nowhere, Whistledown Productions for BBC Radio 4
  • SILVER – Surrogacy: A Family Frontier, BBC Radio 5 live
  • BRONZE – The Bellingcat Podcast: MH17, by Novel
  • Nominated – Absolute Radio Stories, Absolute Radio
  • Nominated – Blood Territory, 7 Digital for Audible
  • Nominated – Breakdown, BBC Radio Ulster for Radio 4

 

Best Independent Podcast, supported by Audible

  • GOLD – Passenger List, Goldhawk Productions / Radiotopia
  • SILVER – The Bellingcat Podcast: MH17, by Novel
  • BRONZE – My Dad Wrote A Porno, Medium Maze
  • Nominated – Conflicted, Message Heard
  • Nominated – Folk on Foot, Matthew Bannister
  • Nominated – The Secret Life of Prisons, Prison Radio Association

 

Best Fictional Storytelling, supported by AudioUK

  • GOLD – Forest 404, BBC Radio 4
  • SILVER – A View From A Hill, Bafflegab Productions for Audible
  • BRONZE – First Do No Harm, BBC Radio 4
  • Nominated – Alien III, Audible
  • Nominated – Macbeth, Almost Tangible
  • Nominated – ReincarNathan, Talkback for BBC Radio 4

 

Best Station Sound, supported by Raft Music

  • GOLD – Radio 1 Station Sound, BBC Popular Music Station Sound
  • SILVER – Project Baxter on 6 Music, BBC Popular Music Station Sound
  • BRONZE – The Absolute Radio Network
  • Nominated – Kiss FM
  • Nominated – Radio 2 Station Sound, BBC Popular Music Station Sound
  • Nominated – Scala Radio Launch Package

 

Best Commercial Promotion

  • GOLD – Samaritans, talkSPORT
  • SILVER – The Hometime Fish And Chip Tour 2019 with Maldon Salt, Absolute Radio
  • BRONZE – Women of Steel, The Wave and Swansea Sound
  • Nominated – Absolute Radio Queen
  • Nominated – The Dave Berry Breakfast Show with Wickes, Absolute Radio
  • Nominated – Unfold Japan: Asahi Super Dry Beer, Worldwide FM

 

Best Marketing Campaign

  • GOLD – Radio 1 Breakfast #MakeThisGreg, BBC Radio 1
  • SILVER – England’s Winter Tours of Sri Lanka and the West Indies, talkSPORT
  • BRONZE – Absolute Radio 10, Absolute Radio
  • Nominated – Boyzone Tour, Magic Radio
  • Nominated – New Voices, BBC Local Radio
  • Nominated – Our biggest ever Cake and a Cuppa, BBC Radio York

 

Best Community Programming, supported by Sharpstream

  • GOLD – National Prison Radio, Prison Radio Association
  • SILVER – Chris Evans with Reverend Ruth Scott, Virgin
  • BRONZE – Samaritans, talkSPORT
  • Nominated – The Sista Collective, BBC Radio 5 live
  • Nominated – The Stephen Nolan Show, BBC Radio Ulster
  • Nominated – You, Me & The Big C, BBC Radio 5 live

 

Best Local Radio Show, supported by RCS

  • GOLD – Boogie in the Morning, Forth 1
  • SILVER – Allison Ferns, BBC Surrey & BBC Sussex
  • BRONZE – Justin Dealey, BBC Three Counties Radio
  • Nominated – Pulse 1 Breakfast with Mylo & Rosie, Pulse 1
  • Nominated – Stephen Nolan, BBC Radio Ulster
  • Nominated – Trev and Rich JACK’s Morning Glory, JACK FM Oxfordshire

 

The John Myers Award for Local Station of the Year, supported by Aim

  • GOLD – BBC Hereford & Worcester
  • SILVER – Stray FM
  • BRONZE – BBC Radio Sheffield
  • Nominated – BBC Radio Ulster
  • Nominated – Metro Radio
  • Nominated – Wycombe Sound 106.6fm

 

National Station or Network, supported by Arqiva

  • GOLD – BBC Radio 2
  • SILVER – The Absolute Radio Network
  • BRONZE – BBC Radio 1Xtra
  • Nominated – BBC Radio 2 Beatles
  • Nominated – Planet Rock
  • Nominated – Union JACK Radio

 

Radio Times Moment of The Year

As voted for by readers of Radio Times

  • GOLD – Overdosing man calls Iain Lee, talkRADIO
  • SILVER – England Win the Cricket World Cup, BBC Test Match Special
  • BRONZE – Live from the helicopter crash site, BBC Radio Leicester
  • Nominated – Boris Johnson: “I paint buses”, talkRADIO
  • Nominated – Chris Evans returns to Virgin, Virgin Radio
  • Nominated – Father Joe Gormley on Lyra McKee’s Death, BBC Radio Foyle
  • Nominated – Matthew Sweet interviews Naomi Wolf, BBC Radio 3
  • Nominated – Mental Health Minute 2019 by Radiocentre and TBI Media, across UK Radio
  • Nominated – Rory Stewart makes up a stat on Emma Barnett, BBC Radio 5 live
  • Nominated – Zoe Ball takes over at breakfast, BBC Radio 2

Latest News & Events

ARIAS will take place at The London Palladium

We have today announced that the upcoming ARIAS will take place at the iconic London Palladium on Wednesday 4th March 2020. Celebrating the best in audio and radio, there…

Read More

Scotland Branch holds Women in Radio event

The Radio Academy Scotland Branch held its Women in Radio event on Wednesday 18th September

Read More

Ken Bruce hosts Popmaster live event

Join Ken Bruce and Phil “The Collector” Swern for an evening’s quizzing at this fantastic venue in Central London

Read More

Copyright © 2019 Radio Academy. All Rights Reserved.