Best New Presenter:

Andrew Flintoff (BBC Radio 5 Live)
Andrew Scott, U2@40 Documentary (TBI Media/Absolute Radio)
Gemma Atkinson (Key 103)
Joseph Begley (Lincs FM)
Luke Jones (BBC Radio 4)
Mani Djazmi (BBC World Service)

Best New Show:

Close Encounters (Rethink Audio/the Guardian)
Flintoff, Savage & the Ping Pong Guy (BBC Radio 5Live)
Mawann & Emily (BBC Asian Network)
Soundtracking with Edith Bowman (Ora et Labora/Edith Bowman)
The Harry Hometime Show (Minster FM)
Quake (BBC Radio 4/Radio Production North)

Best News Coverage:

BBC Radio Leeds
London Bridge Attacks (BBC Radio 5 Live)
Manchester Arena Attack (Key 103)
Newsbeat: BBC Radio 1 and 1Xtra
The High Street Abduction – Andrew Bomford for PM (BBC Radio 4)
The Stephen Nolan Show (BBC Radio Ulster)

Best Speech Presenter Breakfast:

Alfie and Anna (BBC Newcastle)
Liz Green (BBC Radio Leeds)
Lizzie and Carl (BBC Radio Humberside)
Nicky Campbell and Rachel Burden (BBC Radio 5 Live)
Toby Foster (BBC Radio Sheffield)
Vanessa Feltz (BBC Radio London)

Best Speech Presenter – non Breakfast

Cathy Fitzgerald (White Stiletto Productions/BBC Radio 4/World Service)
Iain Lee (talkRADIO)
Jeremy Vine (BBC Radio 2)
Mike Sweeney (BBC Radio Manchester)
Pete Price (Radio City)
Tom Service (BBC Radio 3)

Sports Show of the Year:

5 Live Sport (BBC Radio 5 Live)
Egg Chasers [Podcast] (Tim Cocker, Jonathan Beardmore and Phil Largan)
On The Left Side [Podcast] (Abrupt Audio)
On The Sporting Couch (talkSPORT)
Our Summer: The Story Of Wales At Euro 2016 (BBC Radio Wales)
Sporting Witness (Whistledown Productions/Sparklab Productions/BBC World Service)

Best Music Presenter – Breakfast:

BBC 1Xtra Breakfast with A Dot (BBC Radio 1Xtra)
Capital Breakfast with Des, Steven & Amy (Capital Scotland)
JACK’S Morning Glory (JACKfm Oxfordshire)
The Chris Evans Breakfast Show (BBC Radio 2)
The Christian O’Connell Breakfast Show (Absolute Radio)
The Radio 1 Breakfast Show with Nick Grimshaw (BBC Radio 1)

Best Music Presenter – non breakfast:

Annie Mac (BBC Radio 1)
Clara Amfo (BBC Radio 1)
Jason Manford (Absolute Radio)
Richard Allinson (Magic Radio)
Soundtracking with Edith Bowman (Ora et Labora/Edith Bowman)
Stephen McCauley (BBC Radio Foyle & BBC Radio Ulster)

Best Specialist Music Show:

Benji B (TBI Media/BBC Radio 1 & 1Xtra)
DJ Semtex’s Hip Hop Show (Somethin’ Else/BBC Radio 1Xtra)
Gilles Peterson (Somethin’ Else/BBC 6 Music)
Soundtracking with Edith Bowman (Ora et Labora/Edith Bowman)
The Folk Show with Mark Radcliffe (7digital/BBC Radio 2)
The Sarah Ward Collection (Jazz FM)

Best Entertainment/Comedy Production:

BBC Radio 1 24 Hour “LOLathon” for Red Nose Day, Scott Mills & Chris Stark
Elis James’ Pantheon Of Heros (BBC Radio Wales)
Henry Normal – A Normal Life (BBC Studios Comedy)
The Frank Skinner Show (Avalon TV/Absolute Radio)
The Christian O’Connell Breakfast Show (Absolute Radio)
Underdogs on Union JACK (Union JACK)

Best Factual Storytelling:

Hillsborough: Trevor and Jenni’s Journey (BBC Radio Merseyside for BBC Radio 5 Live)
Losing Margaret (Whistledown/Radio 4)
Sounds Like She (Naked Productions Ltd/Radio 4)
The Enemy Within (Falling Tree Productions/Radio 4)
The Tale of June and Gretel (BBC Radio Berkshire)
Tim Samuels’ Sleepover: The Israeli Hospital (Tonic Media and Productions/Radio 4)

Best Fictional Storytelling:

Blood Culture (Resonance)
Comment Is Free (BBC Radio 4 Bristol)
John Finnemore Double Acts: Penguin Diplomacy (Pozzitive Television/BBC Radio 4)
Life Lines (BBC Radio Drama London)
Rathband (Fifth Quarter)
Sarah Kendall: Australian Trilogy (BBC Studios Comedy)

Best Community Programme:

Cash For Kids (Bauer Media)
Dig Deep (JACKfm Oxfordshire)
My Cancer Story (BBC Sussex & BBC Surrey)
National Prison Radio (Prison Radio Association)
Talking Heads (BBC Radio Berkshire)
The Manchester Bombing (Key 103)

Best Online Radio Station:

Actual Radio
@the Open Radio (IMG Media)
Live @Wimbledon Radio (IMG Media)
Reform Radio
Worldwide FM

Best Podcast:

Close Encounters (Rethink Audio/the Guardian)
Flintoff, Savage and the Ping Pong Guy (BBC Radio 5 Live)
Soundtracking with Edith Bowman (Ora et Labora/Edith Bowman)
The Guilty Feminist (Spontaneity Shop)
The Modern Mann (Rethink Audio/ Olly Mann)
The Untold: Missing (BBC Radio Documentaries)

Best On-Air Promotion:

BFBS Welfare Connection (Forces Radio BFBS)
Dig Deep (JACKfm Oxfordshire)
The 6Music Festival in Glasgow (BBC Radio 6Music)
The Archers (BBC Radio 4 Presentation)
The BBC Radio 2 Breakfast Show’s 500 Words Competition (BBC Station Sound Pop Hub)
UEFA Euro 2016 France on talkSPORT (talkSPORT Creative)

Best Branded Content or Partnership:

BBC Local Radio and National Poetry Day (BBC English Regions)
Capital South Wales and the UEFA Champions League final (Capital South Wales)
Magic in New York For Fantastic Beasts and Where To Find Them (Magic Radio / Bauer Media Advertising / Warner Bros)
“Mardi Gras 2017” with British Airways (Jazz FM)
School of Rock (Magic Radio)
The Christian O’Connell Breakfast Show with Wickes (Absolute Radio)

Best Marketing Campaign

Absolute Radio Frank (Absolute Radio)
BBC Radio 1Xtra Street Studio (BBC Radio 1Xtra)
Nothing But Noel (Absolute Radio/Absolute Radio 90s)
Superhero Day (Bauer Media)
See Radio Differently Campaign (Radiocentre)
UEFA Euro France on talkSPORT (talkSPORT Creative)

The nominations for Best Coverage of an Event are:

Absolute Radio presents Coldplay (Absolute Radio)
BBC Radio 1’s Big Weekend (BBC Radio 1)
Running The Brighton Marathon (BBC Sussex)
Manchester’s Response to the Arena Attack (Key 103)
The Magic of Christmas (TBI Media/Magic Radio)
World Cup ‘66 Live (TBI Media/BBC Radio 2)

Local Station of the Year and the nominations are:

BBC Radio London
BBC Radio Manchester
BBC Radio Merseyside
JACKfm Oxfordshire
Metro Radio
Northsound 1

National Radio Station of the Year:

BBC 1Xtra
BBC Radio 1
BBC Radio 5 Live
Magic Network
Planet Rock
The Absolute Radio Network

Latest News & Events

Join our Board of Trustees

The Radio Academy is seeking three members to join its Board of Trustees, and nominations are open now for anybody that wishes to put…

Read More

ARIAS will take place at The London Palladium

We have today announced that the upcoming ARIAS will take place at the iconic London Palladium on Wednesday 4th March 2020. Celebrating the best in audio and radio, there…

Read More

Scotland Branch holds Women in Radio event

The Radio Academy Scotland Branch held its Women in Radio event on Wednesday 18th September

Read More

Ken Bruce hosts Popmaster live event

Join Ken Bruce and Phil “The Collector” Swern for an evening’s quizzing at this fantastic venue in Central London

Read More

Copyright © 2019 Radio Academy. All Rights Reserved.