2017 ARIAS

The 2017 ARIAS

The 2017 ceremony took place at the Leeds First Direct Arena and was hosted by Scott Mills, with musical performances from Sigrid, The Fratellis, The Big Moon, and Busted.

Winners and Nominees

Best New Presenter:

GOLD - Andrew Flintoff (BBC Radio 5 Live)
Andrew Scott, [email protected] Documentary (TBI Media/Absolute Radio)
Gemma Atkinson (Key 103)
Joseph Begley (Lincs FM)
Luke Jones (BBC Radio 4)
Mani Djazmi (BBC World Service)

Best New Show:

GOLD - Flintoff, Savage & the Ping Pong Guy (BBC Radio 5Live)
Close Encounters (Rethink Audio/the Guardian)
Mawann & Emily (BBC Asian Network)
Soundtracking with Edith Bowman (Ora et Labora/Edith Bowman)
The Harry Hometime Show (Minster FM)
Quake (BBC Radio 4/Radio Production North)

Best News Coverage:

GOLD - London Bridge Attacks (BBC Radio 5 Live)
BBC Radio Leeds
Manchester Arena Attack (Key 103)
Newsbeat: BBC Radio 1 and 1Xtra
The High Street Abduction – Andrew Bomford for PM (BBC Radio 4)
The Stephen Nolan Show (BBC Radio Ulster)

Best Speech Presenter Breakfast:

GOLD - Nicky Campbell and Rachel Burden (BBC Radio 5 Live)
Alfie and Anna (BBC Newcastle)
Liz Green (BBC Radio Leeds)
Lizzie and Carl (BBC Radio Humberside)
Toby Foster (BBC Radio Sheffield)
Vanessa Feltz (BBC Radio London)

Best Speech Presenter – non Breakfast

GOLD - Iain Lee (talkRADIO)
Cathy Fitzgerald (White Stiletto Productions/BBC Radio 4/World Service)
Jeremy Vine (BBC Radio 2)
Mike Sweeney (BBC Radio Manchester)
Pete Price (Radio City)
Tom Service (BBC Radio 3)

Sports Show of the Year:

GOLD - 5 Live Sport (BBC Radio 5 Live)
Egg Chasers [Podcast] (Tim Cocker, Jonathan Beardmore and Phil Largan)
On The Left Side [Podcast] (Abrupt Audio)
On The Sporting Couch (talkSPORT)
Our Summer: The Story Of Wales At Euro 2016 (BBC Radio Wales)
Sporting Witness (Whistledown Productions/Sparklab Productions/BBC World Service)

Best Music Presenter – Breakfast:

GOLD - The Christian O’Connell Breakfast Show (Absolute Radio)
BBC 1Xtra Breakfast with A Dot (BBC Radio 1Xtra)
Capital Breakfast with Des, Steven & Amy (Capital Scotland)
JACK’S Morning Glory (JACKfm Oxfordshire)
The Chris Evans Breakfast Show (BBC Radio 2)
The Radio 1 Breakfast Show with Nick Grimshaw (BBC Radio 1)

Best Music Presenter – non breakfast:

GOLD - Annie Mac (BBC Radio 1)
Clara Amfo (BBC Radio 1)
Jason Manford (Absolute Radio)
Richard Allinson (Magic Radio)
Soundtracking with Edith Bowman (Ora et Labora/Edith Bowman)
Stephen McCauley (BBC Radio Foyle & BBC Radio Ulster)

Best Specialist Music Show:

GOLD - Benji B (TBI Media/BBC Radio 1 & 1Xtra)
DJ Semtex’s Hip Hop Show (Somethin’ Else/BBC Radio 1Xtra)
Gilles Peterson (Somethin’ Else/BBC 6 Music)
Soundtracking with Edith Bowman (Ora et Labora/Edith Bowman)
The Folk Show with Mark Radcliffe (7digital/BBC Radio 2)
The Sarah Ward Collection (Jazz FM)

Best Entertainment/Comedy Production:

GOLD - The Frank Skinner Show (Avalon TV/Absolute Radio)
BBC Radio 1 24 Hour “LOLathon” for Red Nose Day, Scott Mills & Chris Stark
Elis James’ Pantheon Of Heros (BBC Radio Wales)
Henry Normal – A Normal Life (BBC Studios Comedy)
The Christian O’Connell Breakfast Show (Absolute Radio)
Underdogs on Union JACK (Union JACK)

Best Factual Storytelling:

GOLD - The Enemy Within (Falling Tree Productions/Radio 4)
Hillsborough: Trevor and Jenni’s Journey (BBC Radio Merseyside for BBC Radio 5 Live)
Losing Margaret (Whistledown/Radio 4)
Sounds Like She (Naked Productions Ltd/Radio 4)
The Tale of June and Gretel (BBC Radio Berkshire)
Tim Samuels’ Sleepover: The Israeli Hospital (Tonic Media and Productions/Radio 4)

Best Fictional Storytelling:

GOLD - Life Lines (BBC Radio Drama London)Blood Culture (Resonance)
Comment Is Free (BBC Radio 4 Bristol)
John Finnemore Double Acts: Penguin Diplomacy (Pozzitive Television/BBC Radio 4)
Rathband (Fifth Quarter)
Sarah Kendall: Australian Trilogy (BBC Studios Comedy)

Best Community Programme:

GOLD - The Manchester Bombing (Key 103)
Cash For Kids (Bauer Media)
Dig Deep (JACKfm Oxfordshire)
My Cancer Story (BBC Sussex & BBC Surrey)
National Prison Radio (Prison Radio Association)
Talking Heads (BBC Radio Berkshire)

Best Online Radio Station:

Actual Radio
@the Open Radio (IMG Media)
Live @Wimbledon Radio (IMG Media)
Reform Radio
GOLD - Worldwide FM

Best Podcast:

GOLD - Flintoff, Savage and the Ping Pong Guy (BBC Radio 5 Live)
Close Encounters (Rethink Audio/the Guardian)
Soundtracking with Edith Bowman (Ora et Labora/Edith Bowman)
The Guilty Feminist (Spontaneity Shop)
The Modern Mann (Rethink Audio/ Olly Mann)
The Untold: Missing (BBC Radio Documentaries)

Best On-Air Promotion:

GOLD - The 6Music Festival in Glasgow (BBC Radio 6Music)
BFBS Welfare Connection (Forces Radio BFBS)
Dig Deep (JACKfm Oxfordshire)
The Archers (BBC Radio 4 Presentation)
The BBC Radio 2 Breakfast Show’s 500 Words Competition (BBC Station Sound Pop Hub)
UEFA Euro 2016 France on talkSPORT (talkSPORT Creative)

Best Branded Content or Partnership:

GOLD - The Christian O’Connell Breakfast Show with Wickes (Absolute Radio)
BBC Local Radio and National Poetry Day (BBC English Regions)
Capital South Wales and the UEFA Champions League final (Capital South Wales)
Magic in New York For Fantastic Beasts and Where To Find Them (Magic Radio / Bauer Media Advertising / Warner Bros)
“Mardi Gras 2017” with British Airways (Jazz FM)
School of Rock (Magic Radio)

Best Marketing Campaign

GOLD - BBC Radio 1Xtra Street Studio (BBC Radio 1Xtra)
Absolute Radio Frank (Absolute Radio)
Nothing But Noel (Absolute Radio/Absolute Radio 90s)
Superhero Day (Bauer Media)
See Radio Differently Campaign (Radiocentre)
UEFA Euro France on talkSPORT (talkSPORT Creative)

The nominations for Best Coverage of an Event are:

GOLD - Manchester’s Response to the Arena Attack (Key 103)
Absolute Radio presents Coldplay (Absolute Radio)
BBC Radio 1’s Big Weekend (BBC Radio 1)
Running The Brighton Marathon (BBC Sussex)
The Magic of Christmas (TBI Media/Magic Radio)
World Cup ‘66 Live (TBI Media/BBC Radio 2)

Local Station of the Year and the nominations are:

GOLD - BBC Radio London
BBC Radio Manchester
BBC Radio Merseyside
JACKfm Oxfordshire
Metro Radio
Northsound 1

National Radio Station of the Year:

GOLD - BBC 1Xtra
BBC Radio 1
BBC Radio 5 Live
Magic Network
Planet Rock
The Absolute Radio Network

Team of the Year (voted for by Radio Academy members) – Local Radio Day – UKRD Group
Individual of the Year (voted for by Radio Academy members) – Tony Moorey, Group Content Director, Magic and Absolute Radio